Foto: Maihaugen
Ukas impuls: Det nyfødte barnet
Fra
25. februar
Kl. 12.00
I denne Ukas impuls tar rådgiver ved Norsk Håndverksinstitutt, Hilde Ekeberg, oss med inn i historien om dåpsluene i Impulser – og hva de kan fortelle om synet på det nyfødte barnet gjennom tidene.
Med utgangspunkt i håndverk og ritualer utforsker hun hvordan tradisjonene rommet både håp, frykt og dyp omsorg. Du får blant annet høre mer om dåpsluenes utforming og forskjellene mellom jente- og gutteluer – små plagg med stor symbolsk betydning. Luene var ikke bare vakre håndverksarbeider, men også en del av et større vern rundt barnet.
Mange har stilt spørsmålet: Var foreldre like glade i barna sine den gangen barnedødeligheten var høy, eller ventet de med å knytte seg til barnet til de visste om det ville overleve? Kanskje kan vi finne noen av svarene i folketro, symboler og tradisjoner knyttet til fødsel og det nyfødte barnet.
- Kort foredrag på ca. 15–20 minutter
- Ved Hilde Ekeberg, rådgiver Norsk Håndverksinstitutt
- Oppmøte i Impulser
- Fri inngang med årskort
