Du er her: Maihaugen: Om Maihaugen: Anders Sandvigs museumsstipend

Anders Sandvigs museumsstipend

Kr. 50.000 er opprettet for å fremme forsknings- og utviklingsarbeid innenfor Maihaugens arbeidsfelt. Stipendet kan søkes av ansatte ved museer, forskningsinstitusjoner eller studenter på hovedfags- eller doktorgradsnivå innen relevante fag. Begrunnet søknad sendes Maihaugen innen 1. april.

Forskrifter for "Anders Sandvigs museumsstipend"

  1. Anders Sandvigs museumsstipend er opprettet for å fremme forsknings- og utviklingsarbeid innenfor Maihaugens arbeidsfelt, og om mulig på grunnlag av museets samlinger av gjenstander og annet kildemateriale.
  2. Stipendet blir lyst ut hvert år innen 1. mars og kan fortrinnsvis søkes av ansatte ved museer eller forskningsinstitusjoner eller studenter på hovedfags- eller doktorgradsnivå innen relevante fag.  Søkere må sende inn beskrivelse av prosjektet med tidsramme og kostnadsoverslag.
  3. Maihaugens styre avgjør hvem som skal tildeles stipend, etter innstilling fra administrasjonen og med forberedende behandling i Kulturhistorisk fagmøte.
  4. Stipendets størrelse er kr. 50.000, hvorav kr. 40.000 er finansiert av De Sandvigske Samlingers venner, kr. 10.000 av Maihaugen.
  5. Den som får tildelt stipendet må utarbeide en rapport om det gjennomførte prosjektet.  Maihaugen har også rett på frieksemplarer av publikasjoner som blir resultat av prosjektet.
  6. Forskriftene kan endres av Maihaugens styre.

Kontaktinformasjon
Telefon: 61 28 89 00
Postadresse: Maihaugen, 2609 Lillehammer
E-post: post@maihaugen.no


Se tidligere tildelinger